wtorek, 17 maja 2016

Meteor rozświetlił noc nad amerykańskim miasteczkiem

Nad położonym w północno wschodniej części USA miastem Cumberland (stan Maine), przeleciał meteor, który płonąc w atmosferze rozjaśnił niebo. Przelot bolidu zarejestrowały policyjne kamery w trzech okolicznych miastach.
Jasna kula przeleciała nad położonym nad Oceanem Atlantyckim amerykańskim stanem Maine około godz. 1 w nocy czasu miejscowego z poniedziałku na wtorek (z 16 na 17 maja).

Jedna kula, wielu świadków

Rozbłysk był widziany w trzech miastach stanu Maine - Portland, Cumberland i Sabattus. Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne podało, że odebrali wiele zgłoszeń o kuli ognia spadającej z nieba także z miejscowości w stanach Massachusetts i Nowy Jork oraz kanadyjskiej prowincji Ontario.

Blask i huk

Niewielka jasna plamka spadając w atmosferze wydawała się obserwatorom coraz większa. Trwający kilkanaście sekund lot utrwaliły policyjne kamery i monitoring.
Świadkowie i policjanci opisywali, że w pewnym momencie zrobiło się jasno jak za dnia i słychać było jakby wybuch. Niektórzy twierdzili, że odczuli, jakby fala uderzeniowa wstrząsnęła ich domem.
Jeden z kierowców w Ontario uchwycił bolid na niebie w nocy z 16 na 17 maja kamerką samochodową.

więcej na tvn24

wtorek, 3 maja 2016

Udany start rakiety Sojuz z nowego kosmodromu Wostocznyj

Mimo wcześniejszych niepowodzeń, za drugim razem, z rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj wystartowała rakieta Sojuz 2.1a. Wyniosła ona na orbitę okołoziemską trzy satelity naukowe

Wcześniejszą nieudaną próbę obserwował sam prezydent Rosji Władimir Putin. Nie ukrywał on też swojego niezadowolenia po pierwszych kłopotach ze startem. Co więcej, na posiedzeniu komisji, która miała określić przyczynę odwołania startu Sojuza, Putin zwrócił uwagę na dużą ilość "zakłóceń" w rosyjskim programie kosmicznym i wezwał do ich usunięcia.
Rosyjski przywódca pozostał na terenie kosmodromu Wostocznyj i na własne oczy mógł zobaczyć udany start rakiety kosmicznej. Budowę tej instalacji utrudniały liczne opóźnienia i postępowania karne przeciwko menedżerom firm podwykonawczych podejrzanym o defraudację środków przeznaczonych na kosmodrom.
Wostocznyj ma uniezależnić Rosję od kosmodromu Bajkonur, który znajduje się Kazachstanie. W przyszłości to właśnie z niego mają być z niego wysyłane na orbitę załogowe i bezzałogowe statki kosmiczne, a także satelity komercyjne.

Kot budowniczy nadzoruje budowę w Chile i podbija internet

Kot "Czarny" z Chile stał się gwiazdą internetu. Swoją sławę zyskał pracując na budowie. W zaistnieniu pomógł mu także charakterystyczny strój - odblaskowa kamizelka, uszyta przez jedną ze sprzątaczek pracujących razem z nim. Nie wiadomo, co należy do obowiązków "Czarnego", ale po sposobie jego zachowania można stwierdzić, że piastuje stanowisko kierownicze.

Konstytucja 3 maja - wszystko, co powinieneś wiedzieć

3 maja 1791 r. uchwalona została ustawa rządowa, która przeszła do historii. Konstytucja 3 maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką. Jakie były okoliczności i konsekwencje uchwalenia Konstytucji 3 Maja? Zobacz najważniejsze informacje na naszej infografice.