niedziela, 21 lutego 2016

22 luty DMB - Dzień Mysli Braterskiej!


22 luty jest to dzień jeden z ważniejszych jesli nie najważniejszy dla organizacji harceskich i skautowych. Tego dnia 1857 r. urodził się załozyciel skautingu Roberth Stephanson Smyth Baden-Powell Lord of Gilwell.

Był twórcą skautingu, największego i najpopularniejszego ruchu młodzieżowego na świecie, braterskiej wspólnoty, do której nalezy obecnie 25 milionów chłopców i 10 milionów dziewcząt w ponad dwustu krajach.

Dlatego w dzień jego narodzin powstał Dzień mysli Braterskiej w skrócie DMB. w ten dzień harcerze, harcerski skauci i skautki składaja sobie życzenia wysyłają kartki i robia coś dobrego dla innych.

Dlatego wszystkim Harcerzom Hracerkom i skautom życzę wszystkiego najlepszego i żebyście dalej trwali w harcerstwie, robili dobre rzeczy i dawali przykład innym jak być dobrym człowiekiem.
CZUWAJ!
 

Ciekły pancerz. Wynalazek polskich naukowców



Polscy naukowcy opracowali kamizelkę kuloodporną - lżejszą, bardziej elastyczną i skuteczniej chroniącą korpus przed pociskami niż kamizelki dostępne dzisiaj. Źródłem jej walorów są właściwości tzw. cieczy nienewtonowskiej, którą jest wypełniona. Substancja ta, na pozór przypominająca gęstością kisiel lub żel, pod wpływem uderzenia pocisku zachowuje się jak elastyczne ciało stałe. Kamizelka zaprojektowana na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej wytrzymuje uderzenia 17 rodzajów najczęściej używanych pocisków, ponadto chroni tułów użytkownika przed wielokrotnym postrzałem, np. serią z karabinu maszynowego.

Awaryjne lądowanie pod Warszawą.

W miejscowości Michałów-Grabina (powiat legionowski) awaryjnie lądował mały samolot. Leżał kołami do góry, ale pilot i pasażer wyszli bez szwanku.
Do wymuszonego lądowania doszło przed godz. 15. Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl. - To samolot typu Cessna. Leży na dachu w polu, w środku nie ma ludzi - relacjonował Tomasz Zieliński. - Pilot manewrował między budynkami, wybrał dosyć duże pole do lądowania, niestety prawdopodobnie źle ocenił jego stan. Przednie kółko zaryło w miękką ziemię, samolot przewrócił się na dach, na skrzydła - dodał reporter.
- Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że silnik przestał działać i awionetka lądowała awaryjnie. Nikomu nic się nie stało - potwierdził Robert Wujdolski z legionowskiej policji.
Samolot leżał na środku pola, ok. 70 metrów od zabudowań. - Lądował na bardzo miękkim podłożu. Pilot i pasażer wyszli o własnych siłach. Nikomu nic się nie stało. Na miejscu było pogotowie, ale jego pomoc nie była konieczna - podał Tomasz Kołodziński ze straży pożarnej w Legionowie. - Zabezpieczyliśmy miejsce wycieku paliwa. Odłączyliśmy akumulator, nie doszło do pożaru - dodał.
Szczegółowe przyczyny zdarzenia wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych

Więcej na: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,awaryjne-ladowanie-pod-warszawa-br-samolot-lezy-na-dachu-w-polu,194027.html

"Rozpaliło się ognisko, dając nam dobrej wróżby znak"

21.02 | Prezydent Andrzej Duda objął w niedzielę honorowy protektorat nad ruchem harcerskim w Polsce i poza granicami kraju. Podczas uroczystości rozpalił przed Pałacem Prezydenckim ognisko. - Już rozpaliło się ognisko dając nam dobrej wróżby znak - powiedział prezydent

Piotr Grudziński z grupy Riverside nie żyje

Piotr Grudziński był gitarzystą progmetalowej grupy Riverside, w której grał od jej powstania w 2001 roku. Razem z zespołem nagrał sześć albumów. Riverside to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów za granicą, na koncie ma liczne trasy poza granicami naszego kraju.

Grudziński wcześniej występował w grupach Groan i Unnamed. Z Groan wydał materiał demo w 1998 roku, natomiast z Unnamed nagrał dwie płyty na początku lat 90.

O śmierci poinformowali pozostali członkowie Riverside za pośrednictwem profilu grupy na Facebooku. Przyczyny śmierci nie są znane.


Grupa miała w kwietniu wyruszyć w trasę koncertową po Polsce, na razie nie wiadomo czy występy dojdą do skutku.

PŚ w Lahti: Michael Hayboeck najlepszy w loteryjnym konkursie, trzech Polaków z punktami

Michael Hayboeck wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w Lahti na skoczni normalnej. Austriak w drugiej serii jako jedyny wylądował na 100. metrze. Drugi był Niemiec Karl Geiger, a trzeci Japończyk Taku Takeuchi. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki, zajął 11. miejsce, choć po pierwszej serii zajmował czwartą pozycję. Oprócz niego punkty zdobyli jeszcze Klemens Murańka i Stefan Hula.
Więcej na: http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/ps-w-lahti-michael-hayboeck-najlepszy-w-loteryjnym-konkursie-trzech-polakow-z/nlwshm

Kompromitacja Polski. Budowa, która trwa dłużej niż III RP

Inwestycja za ponad dwa miliardy złotych nadal nie została oddana do użytku, choć w kampanii wyborczej w 2015 roku uroczyście przecinano na niej wstęgę. Budowa zbiornika w Świnnej Porębie trwa dłużej niż III RP. Nowy Minister Środowiska ogłosił w połowie stycznia, że w budżecie brakuje ponad 70 milionów złotych na dokończenie inwestycji. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie twierdzi, że pieniędzy brakuje od 2013 roku.




                                                                                                                                                                Więcej na http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/kompromitacja-polski-budowa-ktora-trwa-dluzej-niz-iii-rp/m43dlw

wtorek, 2 lutego 2016

Kolejne zmiany w policji. Nowy komendant w Krakowie

Nowym szefem policji w Krakowie zostanie inspektor Tomasz Miłkowski, którego głównym zadaniem będzie przygotowanie operacji zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży. To także oznacza, że nowy szef policji konsekwentnie wymienia niemal wszystkich komendantów wojewódzkich 


Uroczyste wprowadzenie inspektora Tomasza Miłkowskiego, który dotąd zajmował się logistyką policji na Dolnym Śląsku, odbywa w Krakowie. Zastąpi on komendanta generała Mariusza Dąbka, który jeszcze niedawno uchodził za silnego kandydata do stanowiska komendanta głównego. 

Kiedy minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak powierzył kierowanie policji inspektorowi Zbigniewowi Majowi. Ten zdecydował, że konieczna jest wymiana niemal całej elity policji - w tym właśnie generała Mariusza Dąbka. 

Na jutro jest z kolei zaplanowana uroczystość wprowadzenia nowego komendanta wojewódzkiego policji. Tym razem w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie stery ma przejąć dotychczasowy szef sztabu policji Jarosław Janiak. 

Schody czy zebry? Policzyli pieszych na Targowej

- Jeżeli piesi mają wybór, zdecydowanie wolą korzystać z przejść w poziomie jezdni niż z podziemnych– taką konkluzję wysnuli społecznicy z Zielonego Mazowsza po przeprowadzeniu badań ruchu pieszych na skrzyżowaniu Targowej z Ząbkowską i Okrzei.
Przejścia naziemne na tym skrzyżowaniu pojawiły się jesienią 2014 roku, w ramach porządkowania terenu po budowie drugiej linii metra. Była to inicjatywa społeczna."Należy jednak podkreślić, że społeczny projekt został zrealizowany tylko częściowo - wyznaczono 3 z 4 przejść dla pieszych, nie wyznaczono żadnego przejazdu dla rowerzystów" – informuje Zielone Mazowsze. Zebry nie wymalowano przez Targową od strony Dworca Wileńskiego.
Społecznicy przeprowadzili badanie ruchu pieszych w czwartek 14 stycznia między godziną 17 a 18. Wolontariusze obserwowali ruch z 10 miejsc pomiarowych.

Wolimy klasyczne zebry

Jak czytamy w raporcie sporządzonym po badaniu, piesi wolą korz "W przypadku przejścia przez ul. Ząbkowską drogę naziemną wybrało 92 proc. osób, w przypadku przejścia przez Okrzei 94 proc." – głosi raport.
Również osoby korzystające z przystanków tramwajowych zdecydowanie preferują przemieszczanie się drogą naziemną. "81 proc. spośród wszystkich wsiadających do tramwajów oraz 90 proc. spośród wszystkich wysiadających skorzystało z przejść naziemnych, by dostać się na przystanek tramwajowy lub go opuścić" – informuje Zielone Mazowsze.

Badanie wykazało, że w przypadku pieszych przechodzących przez całą ulicę Targową, taka sama liczba osób wybiera przejścia podziemnej i naziemne.
"Różnicę najprawdopodobniej można wyjaśnić brakiem przejścia naziemnego przez północne ramię skrzyżowania (wiele osób, pomimo niedogodności korzystania z przejścia podziemnego woli wybrać ten wariant, niż chodzenie na około przez trzy ramiona skrzyżowania) oraz niekorzystnym dla pieszych ustawieniem sygnalizacji świetlnej (trudno przejść przez ul. Targową w jednym cyklu)"– tłumaczą autorzy badania.